Ülkemizde tıp bayramı olarak kutlanan 14 mart dünyada ne günü

Yazan: Admin 30 Kasım 2012 Cuma 0 yorum
Sponsorlu Bağlantılar

Ülkemizde tıp bayramı olarak kutlanan 14 mart dünyada ne günü olarak kutlanmaktadır ?
- Darwin günü
- Pi sayısı günü ( doğru cevap )
- Hasta hakları günü
- Şükran günü

Pi sayısı günü
Yaklaşık değeri 3,14 olan, özellikle geometri sorularında çoğumuzun karşısına çıkmış olan, kimimizin de bulmacalarda rastladığı Pi Sayısı'nın bir özel günü olduğunu biliyor muydunuz? Bu özel güne 'Pi Günü' deniyor. Yaklaşık değeri 3,14159 olduğundan dolayı 3. ay olan Mart ayının, 14. gününde saat 1:59'da kutlanan bu özel günün ismi 'Dünya Pi Günü' olarak belirlenmiştir.

Pİ GÜNÜNÜ BİLİYORMUSUNUZ?

Eminiz ki bu günü bilmeyen milyonlarca insan vardır ve google her zaman olduğu gibi yine kullanıcılarına önemli bir günü güzel bir logoyla hatırlattı.

Pİ'NİN TARİHÇESİ

Pi (p) sayısı herkesin bildiği gibi dünyanın belki de en ünlü sayısıdır. Bir çemberin çevresinin çapına oranını veren pi'nin sembolü olan p Yunan alfebesinin 16. harfi olup, o dildeki çevre kelimesinin (periometron) ilk harfidir. Bunun yanısıra Eski Yunanlıların bir çemberin çevresinin çapına oranı için bu simgeyi kullanmamış olduklarınıda biliriz. Daha sonraki medeniyetler de bu simgeyi kullanmamışlardır. p simgesinin şu andaki anlamı ile sürekli kullanılışının tarihi 250 yıl öncesine kadar dayanmaktadır.

0 yorum:

Yorum Gönder

Yorumlama biçimi: Adı/URL ya da Anonim seçerek yorum yapabilirsiniz.
Yorumlarınız denetlendikten sonra yayınlanacaktır.