Bridget Jones'un günlüğü serisine esin kaynağı olan...

Yazan: Admin 3 Aralık 2012 Pazartesi 0 yorum
Sponsorlu Bağlantılar

Bridget Jones'un günlüğü serisine esin kaynağı olan Aşk ve gurur adıyla bilinen gurur ve önyargı adlı romanın yazarı kimdir?

Bridget Jones'un günlüğü:
Bridget Jones’un Günlüğü, Helen Fielding’in aynı adlı romanından uyarlanmış 2001 yılı İngiliz yapımı bir romantik komedidir. Başrolleri Bridget rolüyle Oscar Ödüllü Renée Zellweger, Daniel Cleaver rolüyle Altın Küre Ödüllü Hugh Grant ve Bridget’in “gerçek aşk”ı Mark Darcy rolüyle Oscar Adayı Colin Firth paylaşmaktadır. Devam filmi Bridget Jones: Mantığın Sınırı 2004’te gösterime girmiştir.
Film gösterime girmeden önce, Amerikalı Zellweger’ın bir İngiliz karakteri canlandıracak olması büyük miktarda bir tartışma yaramıştır; fakat Zellweger’in İngiliz aksanı dahil filmdeki performansı geniş çapta başarılı bulunmuştur.
Helen Fielding birçok söyleşisinde romanının Jane Austen’ın Gurur ve Önyargı adlı romanını ve onun BBC tarafından Aşk ve Gurur adıyla 1995 yılında uyarlandığı dizinin temel aldığını belirtmiştir. Bu aynı zamanda 1995 yılı BBC uyarlaması Aşk ve Gurur dizisinde Bay Darcy’yi oynayan Colin Firth’ın filmde “Darcy” rolünü alması kararına da yansıdı. Filmin seriyle olan bağlantısı bundan ibaret değildi; senaryo yazarlarından biri aynı zamanda BBC için Austen’ın romanını senaryoya uyarlayan Andrew Davies’di[1]. Diğer senaryo yazarı ise Four Weddings and a Funeral ve Aşk Engel Tanımaz filmlerinin senaristi olan Richard Curtis’tir.
Filmin yönetmeni olan Sharon Maguire, Fielding’in arkadaşı olup eserdeki “Shazzer” karakterinin esin kaynağıdır. Filmde bu karakteri Sally Phillips canlandırmıştır.
Kim milyoner olmak ister programı. Doğru cevabı bilenler ya da tahmini olanlar yorum olarak yazabilirler.

0 yorum:

Yorum Gönder

Yorumlama biçimi: Adı/URL ya da Anonim seçerek yorum yapabilirsiniz.
Yorumlarınız denetlendikten sonra yayınlanacaktır.