Kaptan James Cook Kimdir ? - Biyografi

Yazan: Admin 9 Nisan 2013 Salı 0 yorum
Sponsorlu Bağlantılar
Rüzgar doğudan esiyordu. Yorkshire yolunda yorgun argın ilerleyen çocuğa, geleceğinin ilk kokusunu getirmişti. Dalgaların sesini duyunca çocuk, durarak kulak kabarttı. Dokuz kardeşiyle birlikte, bir kulübede büyüyen çocuk, sesin geldiği yöne koşunca ilk kez denizi görmüştü.

1741 yılının o unutulmaz gününde, denizci İngiliz ulusunun en byük kaşifi olacak 13 yaşındaki James Cook, efendisi denizi keşfetmişti.

İskoç göçmeni bir tarım işçisinin oğlu olan James Cook 27 Ekim 1728'de, İngiltere'nin Yorkshire yöresinde, Marton-Cleveland'da dünyaya geldi. Oniki yaşına değin babasının patronunun mali desteğiyle öğrenim gördü. Okuldan ayrıldıktan sonra uzun bir süre babasıyla birlikte çalıştı.

İlk kez denizi gördüğü o yıl, Whitby'nin kuzeyindeki staithes köyünde, Saunderson adında birinin dükkanında çalışmaya yeni başlamıştı.; çıraklık yapıyordu. Geceleri dükkanda yattığından, çoğu kez gece yarısı sarhoş gelen Saunderson'dan dayak yiyordu.

Whitby, b,r ticaret limanıydı. Buradan Londra ve Bremen'e kömür, demişr ve taş gönderilir. Baltık ülkelerinden gelen balina yağı ve tomruklar burada karaya çıkarılırdı. Whitby Limanı denize aşık James için cennetti. Deniz ve katron kokusuna, martıların sesine ve denizcilerin üyklerine doyamıyordu. Bir gece yine sarhoş durumda dükkana gelen Saunderson, James'i bulamamıştı. O denize kavuşmuştu.

James Cook'un miçoluk yaptığı ilk gemi, "Free Love" adında bir kömür teknesiydi. Türlü yoksunluklar ve dayak, artık kendini olgun bir erkek olarak kabul eden küçük miçoyu yıldırmıyordu.

0 yorum:

Yorum Gönder

Yorumlama biçimi: Adı/URL ya da Anonim seçerek yorum yapabilirsiniz.
Yorumlarınız denetlendikten sonra yayınlanacaktır.