2. Mustafa üçüncü seferine nasıl çıktı ?

Yazan: Admin 7 Mayıs 2013 Salı 0 yorum
Sponsorlu Bağlantılar
1967 Nisan'ında Edirne Sarayı'nda Arz Odası'nın önüne tuğlar dikildi. II. Mustafa'nın komutası altında 100 binin üzerindeki Osmanlı ordusu Macaristan Seferi'ne çıktı. Rumeli Beylerbeyi Cafer Paşa'ya Niş ve Belgrad arasındaki ormanların haydutlardan temizlenmesi işi verildi. Sultanın, zaferinden emin olduğu için sefere çıktığında bazı arabaların içinde esir alacağı Alman generaller ve askerler için zincirler taşıdığı rivayet edilir.

    Avusturya'nın eline geçen Erdel üzerine yürünecekti. Bölgedeki 40 bin kişilik Avusturya birlikleri Osmanlı ordusu için bir tehlike yaratmıyordu. Tokay'da ayaklanan Macarların da yolda Osmanlı ordusuna katılması bekleniyordu.

    Osmanlı ordusunun bir süre kaldığı Sofya'da Sadrazam Elmas Mehmed Paşa, ilginç bir rüya görmüştü: "Sadrazam, rüyasında Salankamen Muharebesi'nde şehid olan Sadrazam Köprülüzade Mustafa Paşa ile bir bardak şerbet içmişti. Köprülüzade bardağı dudaklarına götürmüş, sonra hemen Elmas Mehmed Paşa'ya uzatmıştı". Bu rüyayı sadrazam, "Allah bilir, bu benim bu seferde içmem mukadder olan şehadet şerbetidir" diye yorumlamıştı.

   Sofya'dan 13 gün sonra hareket edildi. Yolda Bihke ( Bihaç ) Kalesi'ni kuşatan Avusturyalıların bozguna uğradığı ve Hersek Sancağı'nda bazı kaleleri muhasara eden Venediklilerin çekildiği haberleri geldi. Moraller yükseldi.

0 yorum:

Yorum Gönder

Yorumlama biçimi: Adı/URL ya da Anonim seçerek yorum yapabilirsiniz.
Yorumlarınız denetlendikten sonra yayınlanacaktır.