Demir Kapı Kalesi Hakkında Bilgi

Yazan: Admin 10 Mayıs 2013 Cuma 0 yorum
Sponsorlu Bağlantılar
Bu yer Kağızman’ın batısında olup Kuloğlu köyünün ilerisinde Aras Nehri
havzasındadır. Demir Kapı’nın güneyi Kurt Güneyi’nden Teke Bina’ya kadar uzar. Yanında Kartal isimli sarp kayalıklar mevcuttur. Aras yanı yerleşim alanıdır.

      Oğuznameler’de Demir Kapı adından “Demir Kapı Devrendi” diye dört yerde  bahsedilir. Kazan Bey’in oğlu Uruz Bey’in tutsak olduğu boyunda hikaye “Demur Kapı  Dervendi’ndeki demür kapuyu kapup alan” diye devam etmektedir. Hazar Denizi’nin batı kıyısında da Kapılar Devrendi diye anılan bir şehir mevcuttur. Burası özellikle, benzeri  bulunmayan surlarıyla ün salmıştır. Türkleşmiş olan şehrin Türkçe adı olan Demürkapı  Moğollar devrinde ortaya çıkmıştır. Şimdi Dağıstan’daki Türklerin kültür merkezlerinden  biridir.

      Evliya Çelebi Seyahatnamesi’nde “Demirkapı Kalesi: İlk yapıcısı İskender  Zülkarneyndir ki, nebiliğinde ihtilaf olmuştur. Demir denmesinin sebebi: İskender  yaptırdığı duvara, demir kapı yapıp, bekçiler koymuştu. Ta Nuşirvan asrına kadar bu demir kapı yerinde kaldığından kaleye (Demir-kapı) demişlerdi. Diye bildirir.

      Kağızman Demir kapı’sının bu Demir Kapı Kalesi ve Demür Kapı Dervendi’yle  alakalı olacağını sanıyoruz. O yerlerden göçüp Doğu Anadolu’ya yerleşenlerce taşınmış bir isim olma ihtimalinin yanı sıra bir geçit olarak yapılmış bir Demir Kapı olduğu da
varsayılabilir.

0 yorum:

Yorum Gönder

Yorumlama biçimi: Adı/URL ya da Anonim seçerek yorum yapabilirsiniz.
Yorumlarınız denetlendikten sonra yayınlanacaktır.