AÖF 30 Krediden az ders seçilebilir mi ?

Yazan: Admin 19 Eylül 2013 Perşembe 0 yorum
Sponsorlu Bağlantılar
Aklıma takılan bir soruyu aöf'e mail olarak bildirdim ve gelen cevap aşağıdadır bilgilenmek isteyen olur diye paylaşmaktayım. En az 30 kredimi seçilmesi gerekiyor yoksa 30 krediden az ders seçilebilir mi ? diye bir soru sormuştum cevabı aşağıdadır.

Anadolu Üniversitesi Açıköğretim, İktisat, İşletme Fakülteleri Öğretim ve Sınav Yönetmeliğinin 5/1.maddesinde; “ Öğrencilere bir yarıyılda 30 AKTS krediyi geçmeyecek şekilde ders ataması ilgili fakülte tarafından yapılır. Öğrenciler, ilgili fakülte tarafından atanan dersleri eksiltebilir veya toplam 45 AKTS krediyi geçmeyecek şekilde üst yarıyıldan ders ekleyebilir. Ders eksiltme bir üst yarıyılın derslerinden başlayarak yapılır. Ders eksiltme ve ekleme işlemleri kayıt yenileme tarihleri içerisinde o yarıyıl için yapılır ve sonradan itiraz edilemez.” denilmektedir.

Aynı yönetmeliğinin 15/1.maddesinde; “Kayıtlı olduğu ön lisans programında en az 120 AKTS kredilik, lisans programında en az 240 AKTS kredilik ders alıp, tüm dersleri başarıyla tamamlayan, FF, YZ ve DZ notu olmayan, Genel Not Ortalaması en az 2,00 olan ve diğer yükümlülükleri yerine getiren öğrenciye, kayıtlı olduğu programın ön lisans veya lisans diploması ile öğrencinin sahip olduğu derece ve derecenin düzeyi, içeriği ve işlevi hakkında ayrıntılı bilgi veren Diploma Eki verilir.” denilmektedir.

Bir dönemde 45 AKTS krediye kadar ders alabilirsiniz ve mezun olabilmeniz için yukarıdaki koşulları yerine getirmeniz gerekmektedir.

45 AKTS krediyi aşan dersleri gelecek öğretim yılının ilgili dönemlerinde almanız gerekmektedir. Bahar dönemi derslerini güz döneminde, güz dönemi derslerini bahar döneminde almanız mümkün olmamaktadır.

Dersler ve derslerin hangi yarıyıla ait olduğu ile ilgili ayrıntılı bilgi http://www.anadolu.edu.tr adresi “Açıköğretim” linki “Kılavuzlar” bölümünde yayınlanan “Güz ve Bahar Dönemlerinde Okutulacak Ders Listesi”nde; dönemlik-kredili sistem hakkında ayrıntılı bilgi http:// www.anadolu.edu.tr adresi “Açıköğretim” linki “Kılavuzlar” bölümünde yayınlanan “Ölçme ve Değerlendirme Kılavuzu” nda bulunmaktadır.

Adı geçen kılavuzları ve Anadolu Üniversitesi Açıköğretim, İktisat, İşletme Fakülteleri Öğretim ve Sınav Yönetmeliğini birlikte inceleyerek sistem hakkında daha sağlıklı bilgi edinebilirsiniz.

0 yorum:

Yorum Gönder

Yorumlama biçimi: Adı/URL ya da Anonim seçerek yorum yapabilirsiniz.
Yorumlarınız denetlendikten sonra yayınlanacaktır.