Replika S4 Mini Hafıza Kartın bir kısmını telefon hafızası yapma

Yazan: Admin 20 Aralık 2013 Cuma 3 yorum
Sponsorlu Bağlantılar
Bu işlemleri S3, S4, İphone 4s, S3 Mini, Note 3 ve S4 mini telefonlarınız da deneyebilirsiniz. İlk olarak şunu belirtelim hafıza kartınızın yedeğini almayı kesinlikle unutmayın ve telefonunuzda oluşabilecek her hangi bir zarardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Ben s4 mini telefonda bizzat denedim ve çalışmaktadır. Birde şunu söyleyelim bu yapacaklarınız hafıza kartı ile dahili hafızayı yer değiştirme işlemi değildir sadece hafıza kartınızın bir kısmını telefonunuzda kullanmanıza yaramaktadır.

- Cihazı USB ile bilgisayara bağlıyoruz. Mini Partition Tool programını açıyoruz. Orada hafızanın üstüne gelip sağ tık ile delete diyoruz. Daha sonra üstüne tekrar sağ tıklayıp create diyoruz. Bu şekilde 2 alan oluşturacağız.

İlki şu şekilde olacak :
İkincisi ise;
Resim linki olmadığı için ikinci işlemde şunları yapacaksınız.
Create as: Primary
File system: Ext2
Cluster size: 4 kb

* Yalnız bu resimde alan ext3 seçilmiş. Diğer seçenekler aynı girilecek fakat biz ext2 olarak gireceğiz. Bu fotoğrafı netten aldığım için burada ext3.

* Alanları siz kafanıza göre oluşturun. Ext2 olarak oluşturduğumuz telefon hafızası olacak kısım.

- Ayarladıktan sonra programda sol üstten Apply butonuna tıklıyoruz ve tamam deyip işlemi tamamlanmasını bekliyoruz. Daha sonra usb modunu kapatıyoruz.

- Marketten Link2sd uygulamasını indiriyoruz. Programı açınca program otomatik ext2 alanı görecek ve menüden ext2 'yi seçip tamam diyoruz. Program telefonu yeniden başlatmamızı isteyecek ve başlatıyoruz.


* Eğer yukarıdaki Link2sd programını açınca yukarıdaki ekran gelmez ise partition kısmında hata var demektir. Geri dönüp konu altındaki tavsiyeleri dikkate alarak işlemi tekrarlayın.

- Cihaz tekrar açılınca menü tuşuna uzunca basıp Ayarlar kısmına giriyoruz. Oradan Otomatik Link ayarını açık konuma getiriyoruz. Daha sonra geri dönüyoruz ve tekrar Menü tuşuna uzun basıyoruz. Çoklu seçimi seçiyoruz ve hepsini seç diyoruz. Daha sonra "SD Karta taşı" diyoruz.

Artık oluşturduğumuz alan ext2 alanı oldu ve uygulamalarda oraya yüklenecek. Cihazın hafızası rahatladı ve artık tel alanı sorunumuz yok. Dilediğiniz kadar uygulama yükleyebilirsiniz.

Dikkat edilecek hususlar :

* Cihaz Root edilmiş olmalı
* Hafıza kartının Class ne kadar yüksek ise o kadar performans alırsınız
* Bazı cihazlarda hafıza kartını bölmek için hafıza kartının cihazdan cıkarılıp aparat ile pcye takılması gerekebilir. Ben 4s'te denedim. Cihaz üzerinde de bu işlem gerçekleşebilir.
* Uygulama tüm android cihazlarda çalışıyor.

Cepnoloji

3 yorum:

Ahmet ÖZSARIYILDIZ dedi ki...

1.       Dediğniz çok defa denememe rağmen olmamıştı sd karta linkle diye seçince oldu fakat benim sorum hepsini taşımama rağmen neden sd kart bölümü bu kadar çok dolu?

2.       3G yazısını yok etme yolu var mı? Yardımcı olursanız sevinirim.

 

Ahmet ÖZSARIYILDIZ dedi ki...

1.       Dediğniz çok defa denememe rağmen olmamıştı sd karta linkle diye seçince oldu fakat benim sorum hepsini taşımama rağmen neden sd kart bölümü bu kadar çok dolu?

2.       3G yazısını yok etme yolu var mı? Yardımcı olursanız sevinirim.

 

uykusuz adam dedi ki...

Taşımanıza rağmen dolu olmasının sebebi bazı programlar sd karta taşınmadığı için ve 3g yazısını kaybedemessiniz.

Değişik romlar ile 3g yok edilebilir fakat pek fazla edit rom yok s4 mini için.

Yorum Gönder

Yorumlama biçimi: Adı/URL ya da Anonim seçerek yorum yapabilirsiniz.
Yorumlarınız denetlendikten sonra yayınlanacaktır.