Adını Bir Kağıt Oyununun En Kötü Elinden Alan Suç Örgütü

Yazan: Admin 23 Şubat 2014 Pazar 0 yorum
Sponsorlu Bağlantılar
Kim Milyoner Olmak İster yarışmasında sorulan 125 bin liralık sorusu ve cevabı işte;
Adını bir kağıt oyununun en kötü elinden alan suç örgütü hangisidir? sorusunun cevabı nedir?

İşte cevap;
Mafya
Yakuza (Doğru cevap)
Ku Klux Klan
Triad

Yakuza nedir?
Yakuza , gokudō olarak da bilinir, Japonya'daki geleneksel organize suç gruplarının üyelerine verilen isimdir. Günümüzde en güçlü yakuza örgütü 65.000 civarı olduğu tahmin edilen üye sayısıyla Yamaguchi-gumi'dir.

Japonca hukuki terminolojisine göre, yakuza organizasyonları "boryokudan" yani "şiddet grubu"dur. Yakuza üyeleri bunu hakaret olarak görmektedirler, lakin boryokudan tanımlaması her şiddet gösteren suçluya kullanılabilir. Batı medyasında "Japon mafyası" olarak tanımlanılır, tıpkı İtalyan Sicilyalı suç örgütleri gibi. Ana merkez Japonya olmak üzere, her türlü ülkede adamları olabilir.
Yakuzalar, genellikle şehirlerin başkanlarının arkasındaki gizli kişilerdir, ve gerçek yönetim onlardadır. Babalar, oğullarına bir kız seçerler, eğer oğul bu kızla evlenmemekte direnirse baba tarafından öldürülür.

Yakuza ismi, Oicho-Kabu isimli kart oyunundan gelir ve manası "hiç bir şey için iyi" demektir; bu oyun bakaraya benzer. Bu oyunda 8, 9 ve 3 kartlarının alınması 0 skoruna takabül eder; ve Japonca'da da 8 (Ya), 9 (Ku), 3 (Sa) Yakuza kelimesini oluşturur. Yakuzaların bu ismi almasının sebebi, en çok beceriyi ve en az şansı temsil etmesidir. Modern Japonca'da ise; 8,9,3 "hachi-kyu-san" olarak telaffuz edilir; bu da yakuzaların Japonya'da bazen çağırılış şeklidir.

0 yorum:

Yorum Gönder

Yorumlama biçimi: Adı/URL ya da Anonim seçerek yorum yapabilirsiniz.
Yorumlarınız denetlendikten sonra yayınlanacaktır.