Kanuni Sultan Süleyman iki oğlunu neden öldürdü?

Yazan: Admin 20 Şubat 2014 Perşembe 0 yorum
Sponsorlu Bağlantılar
Kanuni devrinin en dramatik yönü iki oğlunu öldürtmesidir. Kanuni'den sonra tahta kendi oğullarının geçmesini isteyen Hürrem Sultan, padişahın büyük oğlu Mustafa'yı, Rüstem Paşa'nın yardımı ile gözden düşürdü. Kanuni'yi, Mustafa'nın tahtta gözü olduğuna inandırdı; bunun üzerine padişah oğlunu 1553 İran seferi esnasında öldürttü. Bu hadise İmparatorluk genelinde büyük hoşnutsuzluğa sebep oldu. Askerin tepkisi ile sebebiyle Sadrazam Rüstem Paşa görevden alındı.

Şehzade Mustafa'nın ölümünden sonra onun adına istan eden Düzme Mustafa isyanını bastırma Edirne muhafazasında olan Şehzade Bayezid'e verildi. Ancak onun ağır davranması, bu hadisenin onun tarafından düzenlendiği dedikodularına sebep oldu. Babasının ona karşı olan güveni sarsıldı. Ancak Kanuni oğlunu affederek  Kütahya valiliğine gönderdi. 1550'li yılların sonlarına doğru ise Kanuni iyice yaşlanmıştı ve seferlere çıkamıyordu. Saltanatına karşı hoşnutsuzluk iyice artmıştır. Hayatta iki oğlu vardı; Kütahya Sancakbeyi Şehzade Selim. Şehzade Bayezid kendini zevk ü sefaya düşkün kardeşinden daha üstün vetahtın varisi olarak görüyordu.

Kanuni iki şehzade arasında çekişmenin arttığını görünce, onların sancaklarını değiştirdi. Selim'i Konya'ya, Bayezid'i ise Amasya'ya tayin etti. İstemeye istemeye Amasya'ya gelen Şehzade Bayezid burada asker toplayıp, kardeşinin üzerine yürüdü. Onun bu hareketi Osmanlı hükümeti tarafından isyan olarak algılandı ve katline fetva verildi. Mağlup olup İran'a kaçan Bayezid, bu ülkeden teslim alınarak 1562'de dört oğlu ile birlikte öldürüldü. Şehzade Bayezid hadisesi, Anadolu'da yeniçerilerin muhafız olarak kullanılması ve şehzadelerden sadece en büyüğüne sancak verilmesi gibi idari değişikliklerin yapılmasına sebep oldu.

    Şehzade Bayezid ile babası arasında şiir ile kurulan iletişim çok enterasandır. Bayezid babasından bu şiir ile af dilemiştir. Bu şiiri googl'dan araştırabilirsiniz yazmıyorum çok uzun.

0 yorum:

Yorum Gönder

Yorumlama biçimi: Adı/URL ya da Anonim seçerek yorum yapabilirsiniz.
Yorumlarınız denetlendikten sonra yayınlanacaktır.