Kanuni'nin ölümü neden gizlendi?

Yazan: Admin 20 Şubat 2014 Perşembe 0 yorum
Sponsorlu Bağlantılar
Kanunu'nin ölümü nasıl gizlendi?
Kanuni son seferine çıkarken veziriazam Sokollu Mehmed Paşa yanınday­dı. Padişahın rahatsızlığı nede­niyle yaklaşık bir ay Sigetvar ku­şatmasıyla Sokollu meşgul oldu, birçok gecesini siperde geçirdi. Hatta bir defasında, sır kâtibi Feridun Ahmed Bey tarafından hayatı son anda kurtarıldı.

Kanuni’nin fetihten bir gün önceki vefatı her şeyi alt üst etti. Ancak veziriazam paniğe kapıl­madan, soğukkanlılıkla padişahın ölümünü gizledi ve son saat­lerini yaşayan kalenin fethini sağladı. Fetih gerçekleşince fe­tihnameyi ve bir mektubu, Kü­tahya’da bulunan Şehzade Selim’e gönderdi.

Şehzade Selim’e yazdığı mek­tupta, Kütahya’dan ayrılmasının dedikodulara yol açmaması için, ‘Padişahın kışı Budin’de geçire­ceği, onu da oraya çağırdığı’ ha­berini yaymasını tavsiye etti. Pa­dişahın ölümünü saklayan So­kollu, fetihten 8 gün sonra Bü­yük Divan’ı, padişah hayattaymış gibi topladı ve gönderilecek fetihnameleri yazdırttı. Padişah adına fermanlar çıkarttı.

Şehzade Selim gelinceye ka­dar, üç hafta bu sırrı sakladı.  Bu durum onun devlet idaresine ne kadar hakim olduğunu açıkca göstermektedir.

Sokollu, padişahın vefatını Belgrad'a yaklaşınca, bir gece sabaha karşı hafızlara padişahın çadırının etrafında Kuran okutturmak suretiyle duyurdu. Bu haberi alınca feryat ederek düzenlerini bozan askeri de etkileyici sözleri ile teskin etti.

0 yorum:

Yorum Gönder

Yorumlama biçimi: Adı/URL ya da Anonim seçerek yorum yapabilirsiniz.
Yorumlarınız denetlendikten sonra yayınlanacaktır.