Mutfağım Tokat Kebabı Tarifi

Yazan: Admin 1 Şubat 2014 Cumartesi 0 yorum
Sponsorlu Bağlantılar
Kanal D ekranlarında tüm hızıyla devam eden Mutfağım programı Pazar günü izleyicilerini Tokat yemekleri ile buluşturuyor. Tokat'ın birbirinden lezzetli yemekleri Mutfağım programında ve bu lezzetli yemeklerden biriside Tokat Kebabıdır. Sizde Tokat Kebabı yapmak istiyorsanız malzemeleri ve hazırlanışı aşağıda yayınlanmıştır inceleyebilirsiniz.

Mutfağım Tokat Kebabı Tarifi;
Malzemeleri : -Taze kuzu eti
- Terayağı
- Patlıcan
- Domates
- Yeşil biber
- Soğan ve sarımsak az miktarda patates

Yapılışı : Küçük parçalar halinde kesilen etler baharat, biber ve soğanla terbiye edildikten sonra hafif yağlanmış şişlere takılmak üzere bekletilir. Şişlere biraz margarin sürülür.Şişlerin en başına et ve sebzelerin düşmemesi için patlıcanın sap kısmı takılır. Şiş üzerine bir et bir sebze ve sebze aralarına bir parça margarin ve bir iki diş sarımsak dizilir. Patlıcanların kabuğu alınmaz yarıdan kesilmiş ve uzun selvi doğranmış patlıcanlar önceden hafifçe tuzlanmalıdır. Birkaç şişe de etler müstakil olarak takılır.

Kebap ocağının ortasında bulunan yatay demire şişler asılır. Fırının iki tarafında bulunan yatay bölümde yanan odunların ateşi ile pişmeye bırakılır. Fırının alt kısmında bulunan şaç tepsiye damlayan yağlar toplanır. Özel pişirilmiş pideler bir tepsiye yayılır. Pişen etler ve sebzeler bunun üzerine sıyrılır. Tepsinin ortasına pişen domatesler konulur. Üzerine toplanan yağlardan gezdirilerek servise alınır.

0 yorum:

Yorum Gönder

Yorumlama biçimi: Adı/URL ya da Anonim seçerek yorum yapabilirsiniz.
Yorumlarınız denetlendikten sonra yayınlanacaktır.