Sokollu Mehmet Paşa nasıl öldü?

Yazan: Admin 20 Şubat 2014 Perşembe 1 yorum
Sponsorlu Bağlantılar
Sokollu sıkıntılar içerisinde iken, bir gün konağındaki ikindi divanına gelen bir derviş, arzuhal verecekmiş gibi yapıp, koynundan bir hançer çıkararak veziriazamın kalbine sapladı. Ağır yaralanan yaşlı veziriazam fazla yaşamayarak, kısa süre sonda vefat etti. Sokollu'yu öldüren kişi görünüşte tımarının azaltılmasından şikayetçi olan bir Boşnak'dı. Ancak bazı araştırmacılara göre suikaste Hamzavilerin parmağı vardı. Tarikatın şeyhi Hamza Bali suikastten yıllar önce İstanbul'da idam edilmişti. Dervişin şeyhinin intikamını almak için Sokollu'yu öldürdüğü söylenir. Ayrıca veziriazamdan kurtulmak isteyen 3. Murad'ın da suikastin arkasında olma ihtimali vardır.

   Sokollu öldürülmeden bir gün önce 1. Murad'ın Kosava Muharebesi'ndeki şahadetini dinlerken ağlayarak Allah'tan kendisine de böyle bir şehidliği nasip etmesini dilemişti. 16 yaşında, papaz olmak üzere üzere eğitim gören bir genci alıp, yıllarca devlet hizmetinde kullanıp, ölümünden önce de ona bu sözleri söyletebilen Osmanlı sisteminin ne kadar muazzam olduğuna dikkat edilmelidir.

 
Sokollu'nun soyu iki koldan devam ederek zamanımıza kadar geldi. Birisi ilk eşinden olan Hasan Paşadan, diğeri ise 2. Selim'in kızı İsmihan Sultan'dan olan oğlu İbrahim Paşadan devam etmiştir. Bu ikinci kol İbrahim Hanzadeler olarak anılmış ve Osmanlı hanedanına alternatif arandığı zamanlarda gündeme gelmiştir.

1 yorum:

Adsız dedi ki...

Sokollunun buyuk oglu hasan pasadan olan soyu ordu golkoyun kizilcahasan koyunde yasamaktadir 14 uncu kusak torunu ilhan arslan kizilcahasanda yasamaktadir

Yorum Gönder

Yorumlama biçimi: Adı/URL ya da Anonim seçerek yorum yapabilirsiniz.
Yorumlarınız denetlendikten sonra yayınlanacaktır.