Mutfağım Adıyaman Buhara Pilavı Tarifi / 11 Nisan

Yazan: Admin 10 Nisan 2014 Perşembe 0 yorum
Sponsorlu Bağlantılar
Mutfağım Adıyaman ilinde verilen bir diğer yemek tarifi ise Buhara Pilavı tarifidir. Bu lezzetli yemeğin tarifini alıp evinizde yaparak aileniz ile tadına bakabilirsiniz. Adıyaman usulü olarak hazırlanan buhara pilavının malzemeleri ve nasıl yapılacağı konumuzun devamında yer almaktadır.

Mutfağım Adıyaman Buhara Pilavı malzemeleri;
Malzemeler:
2 su bardağı pirinç
3 su bardağı su veya et suyu
3 çorda kaşığı tereyağı
400 gr kuşbaşı et
2 orta boy soğan
5 tane küçük havuç
10 veya 15 kestane
1 tatlı kaşığı tarçın
2 tatlı kaşığı tuz
Buhara pilavı

Buhara pilavı yapılışı: et tencerede biraz yağ ile kavrulur ve az su eklenir yumuşayıncaya kadar pişirir. Kestaneler ayrı bir tavada pişirilir. Kabukları soyulup hazır edilir. Pirinç tuzlu suda 15 dakika kadar bekletilir.

Buhara pilavının bir tavada ince doğranmış soğan tereyağında kavrulur ve içine kir bit çöpü şeklinde doğranmış havuçlar ilave edilir. Havuçlar sararıncaya kadar kavrulur. Buhara pilavı geniş bir pilav tenceresinin en altına et ve kestaneler dizilir. Daha sonra pirinç ve pirincin üzerinin geçecek kadar su eklenir.

Tarçın ve tuz ilavesiyle tencerenin kapağı kapatılır. Buhara pilavı önce yüksek ateşte 5 dakika yüksek ateşte suyunu çekinceye kadar sonra kısık ateşte 20 dakika pişirilir. Ateşten alınan Buhara pilavı üzerine temiz bir bez kapatın ve dinlenmeye bırakılır sonra servis yapılır. Vermiş olduğumuz tarifin bir benzerini videodan da izleye bilirsiniz

0 yorum:

Yorum Gönder

Yorumlama biçimi: Adı/URL ya da Anonim seçerek yorum yapabilirsiniz.
Yorumlarınız denetlendikten sonra yayınlanacaktır.