Mutfağım Kayseri İncir Uyutması Tarifi

Yazan: Admin 4 Nisan 2014 Cuma 0 yorum
Sponsorlu Bağlantılar
Mutfağım programı Kayseri iline konuk oldu ve Kayserinin yöresel tatlarını izleyicilere tanıttı. Bu yöresel tariflerden biride oldukça lezzetli olan incir uyutması tarifidir. İncir uyutması oldukça lezzetlidir ve incirin tadını oldukça net alıyorsunuz bitirdikten sonra da tadı damağınızda kalıyor o derece güzel bir tatlıdır. İncir uyutmasını yaptıktan sonra soğuttuktan sonra yemenizi tavsiye ediyorum.

Malzemeler:
1 kg. Kutu Süt
250 gr. Kuru İncir
1 Çay Bardağı Toz Şeker

Ön Hazırlık:
250 gr. Kuru incir, ‘ iriliğine göre, 12 veya 13 adet gelmektedir.’ yıkanacak ve sapları kesilecek. İncirler iri kuşbaşı doğranacak.

Maharetini Göster:
Doğranmış incirler mutfak robotu içerisine alınacak. Üzerine 1 çay bardağı toz şeker, 1 su bardağı soğuk süt konulacak ve karışım bir güzel parçalanacak. Süt bir kap içerisine alınacak ve ocak üzerinde 40 ila 45 derece arası ısıtılacak. Süt sıcaklığı termometre ile kontrol edilecek. Termometre olmadığı durumlarda süt ısısı, parmakla kontrol edilecek. Süt içerisine daldırdığımız parmağımız süt ısısına dayanacak, yanmayacak. Bu ısı ölçüsü, yoğurt mayalamadaki süt ısısı ile aynı olacak. Isıtılmış süt robot haznesindeki karışım üzerine ilave edilecek ve karıştırılacak. Karışım kaselere eşit olarak dağıtılacak ve soğutulduktan sonra incir uyutmanız servise hazır. Sonrası malum.

Not:
Tarifim havaların sıcak olduğu yaz mevsimi için geçerlidir. Serin havalarda ve kış mevsiminde tatlının mayalanması için en az 30 dakika süre ile süt karışımı sıcaklığının korunması gerekir. O nedenle kaseler sıcak olmalı, robotton çıkan incir ile süt karıştırılarak ocak üzerinde ısıtıldıktan sonra kaselere paylaştırılmalıdır.

0 yorum:

Yorum Gönder

Yorumlama biçimi: Adı/URL ya da Anonim seçerek yorum yapabilirsiniz.
Yorumlarınız denetlendikten sonra yayınlanacaktır.